Krzysztof Piątkowski, Wiceprezydent Miasta Łódź
Pierwszy rok funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Łodzi zaowocował ogromnym zainteresowaniem łodzian. Obywatelskie projekty dotyczyły wielu dziedzin. Mieszkańcy składali wnioski w sprawach modernizacji i utworzenia boisk doposażenia szkół i przedszkoli, budowy placów zabaw. Pojawiały się też wnioski na zakup komputera, czy pianina dla Domu Dziennego Pobytu, które znalazły sie wśród zwycięskich projektów. Największą ilość głosów uzyskał projekt dotyczący poprawy warunków bytowych zwierząt w łódzkim schronisku, ale też utworzenie bezpłatnej, ogólnomiejskiej sieci bezprzewodowego internetu WiFi na terenie miasta.
Te wnioski świadczą o tym, że zakres potrzeb łodzian jest różnorodny i budżet obywatelski zmobilizował wszystkie pokolenia i środowiska.
Do nowatorskich zadań, które uzyskało poparcie w głosowaniu, należy zaliczyć pomysł utworzenia placu zasilanego zabawą w Pasażu Rubinsteina. W tym projekcie urządzenia służące zabawie wytwarzają też energie elektryczną.
Łodzianie nie bali się nowego sposobu współdecydowania o podejmowanych działaniach na rzecz miasta i wykazali się ogromną kreatywnością oraz zaangażowaniem.
Obecnie trwa kampania promocyjna do drugiej edycji łódzkiego budżetu obywatelskiego. Sądzę, że zachęceni sukcesem pierwszej edycji łodzianie wykażą się nie mniejszym zainteresowaniem oraz pomysłowością.
Dodaj komentarz