Już w pierwszym kwartale 2015 roku zacznie działać w Rzeszowie Zintegrowany System Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym w ramach Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego (RIST). Zakończyła się przebudowa skrzyżowań, a obecnie testowane są tablice elektroniczne. Tablice będą informować o sytuacji na rzeszowskich ulicach np. o korkach, stanie nawierzchni, oblodzeniu, mgłach.
Pierwsze tablice postawiono przy al. Sikorskiego przy wjeździe od Tyczyna, kolejne tablice stanęły na ulicach: Okulickiego, Witosa, Lwowskiej, Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, Armii Krajowej, Paderewskiego, Powstańców Warszawy – przed mostem Karpackim, na Hetmańskiej, Krakowskiej i przy skrzyżowaniach z Ofiar Katynia oraz drugie za krzyżówką z Wyzwolenia.
RIST obejmie nie tylko System Zarządzania Transportem Publicznym (SZTP), który będzie zarządzał jazdą miejskich autobusów, ale również i projekt e-info. Jest to system dynamicznej informacji pasażerskiej, współpracujący z tablicami, które zostały zainstalowane przy wiatach przystankowych i w autobusach MPK Rzeszów.
Poruszający się kierowcy własnymi pojazdami przydatny będzie System Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym (SOSRD) wspomagający zarządzanie ruchem w mieście. Jak wiemy Rzeszów zaliczany jest do najbardziej zakorkowanych miast w Polsce, od lat utrzymuje się w rankingach na czołowym miejscu. System SOSRD pomoże rozładować korki i skierować kierowcę na ulicę mniej zakorkowaną. Pasażer będzie mógł śledzić też wszystkie informacje na urządzeniach mobilnych poprzez zainstalowaną w urządzeniach aplikacje. Dodatkowo 150 miejskich autobusów ma być wyposażonych w nowe kasowniki, które będą obsługiwać bilety elektroniczne i tablice elektroniczne umieszczone nad głowami pasażerów. Autobusy będą też wyposażone w kamery, każdy autobus będzie miał 6 kamer, które będą rejestrowały obraz wewnątrz autobusu jak i na zewnątrz. Na tablicach informacyjnych prezentowana będzie trasa przejazdu, a przystanki będzie zapowiadać lektor. Pasażer będzie miał możliwość również podładować sobie telefon.
Przewidziana jest też zmiana cen biletów sieciowych, co spowodować ma wzrost wpływów ze sprzedaży nowych biletów. Tak stało się w Płocku gdzie zlikwidowano bilety miesięczne trasowe i zastąpiono je tańszymi biletami na całą sieć. Autobusy w godzinach szczytu mają również kursować, co 10 minut, co zachęci pasażera do korzystania z tego rodzaju miejskiego transportu. Pierwsze zmiany nastąpią na liniach 17, 18 i 19, które są najbardziej uczęszczane przez pasażerów.
Dariusz Przytuła
Dodaj komentarz