Na Sesji Rady Miasta Rzeszowa w dniu 23 czerwca 2015 roku, radni podejmą uchwały w sprawie nadania na terenie miasta Rzeszowa nazw rond i ulicy. Dwa nowe ronda położone są w ciągu Al. Wyzwolenia u zbiegu łącznika z ul. Warszawską.
Jedno rondo od strony wschodniej, znajdujące się na osiedlu Staromieście będzie nosiło nazwę „Rondo im. Por. Michała Beresie” i drugie rondo też położone w ciągu drogi Al. Wyzwolenia u zbiegu łącznika z ul. Warszawską od strony zachodniej oraz ul. Ujejskiego znajdującemu się na osiedlu Staromieście będzie nosiło nazwę „Rondo im. kpt. Władysława Koby”.
Wnioskodawcą nadania dwóm rondom w ciągu Al. Wyzwolenia imionom kpt. Władysława Koby oraz por. Michała Beresia jest Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Propozycja radnych PiS wynika z przekonania o konieczności zachowania pamięci o bohaterach, którzy swoją postawą w obronie wolności i niepodległości Polski stawili opór władzy komunistycznej, za co zapłacili najwyższą cenę.
Kpt. Władysław Koba podczas rozprawy w październiku 1948 roku sąd uznał Kobę winnego zarzucanych mu czynów zwłaszcza za udział w „Armii Krajowej” i „Wolność i Niezawisłość”. 21 października sąd w Rzeszowie skazał Kobę na karę śmierci, którą wykonano strzałem w tył głowy 31stycznia 1949 roku w więzieniu na Zamku w Rzeszowie. Władysław Koba został pochowany w prowizorycznej mogile na cmentarzu w Zwięczycy.
Por. Michał Bereś żołnierz AK urodzony w Rzeszowie. Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał por. Michała Beresia na osiem lat więzienia i zastosował wobec niego amnestyjne darowanie ½ kary. Z więzienia został zwolniony w 1951 roku. Ciągle nękany przez UB, pozbawiany pracy, w 1963 roku postanowił o przeprowadzce do Olsztyna, gdzie mieszkał do śmierci w 1996 roku. Michał Bereś został pochowany w grobowcu rodzinnym na rzeszowskim cmentarzu Pobitno.
Na tej samej Sesji radni podejmą uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy „Zbigniewa Górala”na terenie miasta Rzeszowa położonej na osiedlu Staromieście, biegnącej od ulicy Lubelskiej w kierunku wschodnim.
Z wnioskiem w sprawie nadania nazwy ulicy Zbigniewa Górala zwrócił się Zakład Produkcji i Dystrybucji Leków w Rzeszowie reprezentujący firmę Sanofi-Aventis. Głównym pomysłodawcą stworzenia firmy farmaceutycznej w Rzeszowie, a potem jej założycielem był nieżyjący już Zbigniew Góral.
Dodaj komentarz