W dniach 8 – 10 września 2017 r. w Stalowej Woli odbyły się finałowe ogólnopolskie obchody 80 – lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Patronat honorowy nad Jubileuszem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Program Ogólnopolskiego Finału 80. Rocznicy Powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli był bardzo bogaty i skierowany do młodszych i starszych mieszkańców Podkarpacia. Ogólnopolskie świętowanie otworzyła konferencja naukowa pn. „Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce. Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”.
W ostatnim dniu, 10 września odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Budowniczych COP, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. Warto wspomnieć, że jest on równolatkiem COP-u, gdyż w tym roku obchodzi 80-te urodziny. Biskup przypomniał historię powstania COP-u, to jak szybko ta idea została wcielona w życie i jakie owoce przyniosła. Na mszy św. byli obecni m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu, lokalnych firm i instytucji oraz mieszkańcy.
Po mszy św. odbyła się Gala Finałowa, podczas której miało miejsce wręczenie statuetek Innowator COP – nagrody gospodarczej Prezydenta Miasta Stalowej Woli, która powołana została w celu uhonorowania przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenie historycznym Centralnego Okręgu Przemysłowego przyczyniając się do rozwoju regionu i promując innowacyjność. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w uroczystości uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.
Minister odczytał list, wystosowany przez Głowę Państwa do organizatorów i uczestników uroczystości: „ Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego stanowiła zadanie bardzo wymagające. Jednak realizacja tej śmiałej inicjatywy wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego przyniosła młodemu państwu ogromne korzyści. Wiedziano już wówczas, że Polsce potrzeba zrównoważenia rozwoju, troski nie tylko o największe centra, ale o cały kraj. COP stał się odpowiedzią na najważniejsze ówczesne wyzwania – uprzemysłowienia kraju, gospodarczego scalenia ziem do niedawna jeszcze rozdartych zaborami, budowy własnego potencjału obronnego i przezwyciężenia skutków światowego kryzysu ekonomicznego. Imponuje zaangażowanie, z jakim przystąpiono do tego wielkiego dzieła. Wzbudza podziw sprawne zgromadzenie ogromnego rodzimego kapitału, wykorzystanie polskiej myśli technicznej i zbudowanie od podstaw licznych obiektów nowoczesnej infrastruktury i zakładów przemysłowych, w których znalazło zatrudnienie blisko sto tysięcy polskich obywateli. W ciągu zaledwie paru lat Rzeczpospolita dokonała wielkiego skoku gospodarczego” – napisał Andrzej Duda.
Zdaniem prezydenta z dorobku COP możemy teraz czerpać w sposób wyjątkowy: „Dziś, u progu stulecia odzyskania naszej niepodległości, idea budowy COP przemawia do nas w sposób szczególnie inspirujący. Jest wzorem, jak budować silne państwo i sprawną gospodarkę opartą na rodzimych zasobach, jak tworzyć warunki dla inwestycji i rozwoju ekonomicznego. Przykładem, jak umacniać zdolności obronne i bezpieczeństwo Ojczyzny, jak tworzyć nowe miejsca pracy i dbać o pomyślny byt Polaków. Dokonania związane z COP to wspaniały wyraz polskiej woli samostanowienia i zbudowanej na trwałych podstawach podmiotowości” – zaznaczył prezydent w liście.
Każdy dzień obchodów obfitował w wiele atrakcji od naukowych, wystawowych po kulturalne. Powstało również, gdzie dzieci i młodzież mogli uczestniczyć w doświadczeniach i zabawach naukowych. Była to okazja do zdobycia wiedzy poprzez zabawę i eksperymenty naukowe. Na wszystkich tych, którzy chcieli się bawić czekali studenci i wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Politechniki Rzeszowskiej. Atrakcją było również Miasteczko Industrialne, gdzie podkarpackie firmy prezentowały potencjał gospodarczy i społeczny miast i firm z terenu COP. Na stadionie MOSiR, na którym odbywały się obchody, wylądował słynny helikopter Black Hawk produkcji PZL Mielec. A Grupa PGZ S.A. prezentowała swój najnowszy sprzęt wojskowy produkowany w Stalowej Woli.
Przez wszystkie dni uroczystości dopełniały koncerty lokalnych grup muzycznych i tanecznych: Zespół Pieśni i Tańca Lasowiacy, Chór Lasowiacy i Nadsańska Orkiestra Kameralna, występy kabaretowe, i uczestnicy Stalowowolskich Warsztatów Muzycznych. Nie zabrakło również znakomitych gwiazd muzyki polskiej i zagranicznej, wystąpiła Maryla Rodowicz, Zespół Goya, Kamil Bednarek, Krzesimir Dębski z orkiestrą i chórem, zespół Raz, Dwa, Trzy i na koniec zespół Modern Talking. Widzowie mogli także przypomnieć sobie historię COP, która była zaprezentowana w formie spektaklu Teatru Cieni z Kijowa. Finał zakończył się pokazem fajerwerków.
Nasze relacje z koncertów na stronie Facebooka: Budżet Obywatelski Podkarpacie
Autor: Dariusz Przytuła
Dodaj komentarz